Kartki świąteczne - projekt dla cierpliwych.

 

 Praca wykonana jest techniką haftu matematycznego. To mój autorski projekt.

pobierz

Potrzebne materiały : kartonik wielkości połowy formatu A-4 ( ja używam okładek do bindownicy ), kordonek w kolorze : złotym, srebrnym , białym, żółtym  ewentualnie mulina lub atłasek, igła z większym oczkiem, gwoździk lub szydło do zrobienia dziurek ( ja używam szpikulca zrobionego ze zeszlifowanego śrubokrętu ), płaskie elementy dekoracyjne : wycięte dziurkaczem,  elementy pasmanterii, cekiny itp., okrągły element z symboliką świąt( ze starej kartki świątecznej, czasopisma ) oraz karteczka z nadrukiem „Wesołych Świąt”.

Wykonanie :

1.Zaczynamy od przygotowania kartoniku, który składamy na pół, tak aby powstała baza kartki. Następną czynnością jest zrobienie szablonu dziurek. Można to zrobić zaznaczając punkty na kartce ksero przyłożonym do monitora z otwartym plikiem.( zwracamy uwagę na wymiary kartki, moje są wielkości 75% ). Szablon z dziurkami przykładamy do bazy i za pomocą ostrego narzędzia przekłuwamy dziurki (  pamiętamy aby między kartki bazy włożyć przekładkę, która zapobiegnie pojawieniu się dziurek na drugiej stronie kartki ).                                                                                                      

2. Do przygotowanej bazy wklejamy na środku element dekoracyjny z symbolem świąt  w kształcie koła, o średnicy mniejszej o 1 cm.                                                                                                                             

3.Przystępujemy do wyszywania. Aby dostosować otwory do grubości igły należy nakłuć każdy  dodatkowo tą igłą. Prace zaczynamy od dowolnej dziurki. Prace postępują w kierunku wskazówek zegara. Haft rozpoczynamy jedną nitką. Zaczynamy od spodniej części, podklejając końcówkę nitki, przekłuwamy się na przednią stronę.  Mając nitkę z igłą po wierzchniej stronie, wkłuwamy ją w ósmą dziurkę po lewej stronie. W ten sposób nasza igła znajdzie się znów na spodniej stronie pracy.            W następnym działaniu wkłuwamy się w następną dziurkę, tak aby igła znalazła się na przedniej stronie, jedno oczko dalej z lewej strony i wracamy nitką do oczka poniżej pierwszego wkłucia. Praca postępuje na wierzchniej stronie o jedno oczko do przodu  co osiem oczek raz w lewo raz w prawo. Będzie to widoczne, jeśli do ilustracji na skanie przyłożycie linijkę w miejscu nitki. Opis wygląda na skomplikowany ale zapewniam Was, że szybko zorientujecie się w systemie działania. Prawidłowo wykonany haft tworzy na wierzchniej stronie koronkę a na spodniej  ścieg za igłą po okręgu ( na spodniej części nitki nie powinny się krzyżować ).

4. Wyszytą bazę kartki dowolnie dekorujemy ( jeśli ma być wysłana lepiej stosować płaskie elementy). Spodnią stronę podklejamy białą kartką aby zakryć szew pomocniczy.                                           

Jeśli zechcecie pochwalić się swoimi pracami, to prześlijcie zdjęcia na adres ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) zostaną umieszczone w galerii prac na naszej szkolnej stronie             ( zps Stolec )

                        

                            Życzę powodzenia i cierpliwości    Elżbieta Fiałkowska

Dzisiaj coś dla najmłodszych - „kropkowe kolorowanki”

Dzisiaj coś dla najmłodszych-„kropkowe kolorowanki”. W pliku umieściłam skany ilustracji z powszechnie znanych i lubianych bajek. To kolejny pomysł i pretekst do przypomnienia sobie ich treści. Dzieci już czytające mogą same odczytywać fragmenty tekstu. Ilustracje należy pokolorować według kolorystyki kropek. Jeśli nie mamy możliwości kolorowego wydruku, to wykorzystujemy podgląd otwartego pliku. Będzie to dodatkowe ćwiczenie na spostrzegawczość.                                                      Życzę wspaniałej zabawy dzieciom a rodzicom chwili wytchnienia.                                                                                             

Elżbieta Fiałkowska             

Materiały pobierz

     

Zajęcia świetlicowe w czasie Nauczania Zdalnego.

 

Propozycje zabaw dla całej rodziny-scenariusze:

pobierz

 

 

26 MAJ- DZIEŃ MATKI

Droga mamo uśmiechnij się,
przecież dzisiaj jest Twój dzień!
Dlatego przesyłam całusa mocnego
życząc Ci szczerze wszystkiego dobrego!

 

Uczestnicy świetlicy, jak co roku przygotowali swoim Mamom piękne laurki z okazji ich święta, były też kolorowe bukiety i własnoręcznie wykonane portrety kochanych Mam. 

Czytaj więcej...

MOJA RODZINNA MIEJSCOWOŚĆ – STOLEC – MAJ 2016

Majowe zajęcia na świetlicy w drugim tygodniu poświecone były naszej miejscowości. Przypomnieliśmy sobie historię Stolca i jego zabytki. Wyszliśmy na plener malarski. Naszym obiektem był Kościół Św. Zuzanny. Oto kilka prac naszych małych artystów.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Sunday the 5th. . Joomla 3.0 templates. All rights reserved.