Projekt "Czyste powietrze"

Drukuj
Utworzono: czwartek, 30, maj 2019 Poprawiono: czwartek, 30, maj 2019 @dmin02698*

Program „Czyste powietrze wokół nas” w przedszkolu

 

W bieżącym roku szkolnym dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w programie antynikotynowym „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony swoich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

W dniach 28.02.19 – 06.03.19 (grupa młodsza), 13.05.19 – 17.05.19 (grupa starsza) w naszej placówce został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci przedszkolnych:

1)              Wycieczka – poszukiwanie źródeł dym,

2)              „Co i dlaczego dymi?”,

3)              „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”,

4)              „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”,

5)              „Jak unikać dymu papierosowego?”

Realizując zajęcia dzieci obserwowały różne źródła dymu podczas wycieczki (dym z komina, z ogniska, dym papierosowy). Następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Dzieci wykonały także pracę plastyczną - postać Dinka metodą origami, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia”, samodzielnie projektowały zawieszki „Zakaz palenia”, którą zabrały do domów. Przedszkolaki zapoznały się z  piosenką o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę w kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem,  a jak, kiedy ktoś zapalił papierosa w ogrodzie.

Ponadto w korytarzu przedszkolnym został zorganizowany kącik informacyjny i pedagogizujący dla rodziców, w którym pojawiły się najważniejsze założenia programu oraz wystawa prac dzieci.

Realizując program spotkaliśmy się z zadowoleniem dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach oraz z akceptacją rodziców, którzy wspierali program. Przedszkolaki w czasie rozmów wiedziały, iż palenie jest bardzo złe i szkodliwe dla osób palących. Poprzez udział w zajęciach z programu „Czyste powietrze wokół nas” dowiedziały się, że palenie jest również bardzo szkodliwe dla nich samych, gdy stają się biernymi palaczami.

 

Wednesday the 22nd. . Joomla 3.0 templates. All rights reserved.